Pálmaolajmentes – egyre többször hallani ezt a kifejezést. Sok gyártó hirdeti, hogy a termékei 100 százalékban pálmaolajmentesek.
Azonban ahhoz, hogy megtudjuk, hogy miért jók a pálmaolajmentes termékek, először magát a pálmaolajat kell megvizsgálnunk.
Mi az a pálmaolaj? Mi a baj vele? Miért érdemes kerülni? Ezekre a kérdésekre fogsz most választ kapni. Kezdjük is az elején.
Mit jelent, hogy valami pálmaolajmentes?
A pálmaolajmentes kifejezést az élelmiszerek esetében akkor használjuk, ha az adott élelmiszer egyáltalán nem tartalmaz pálmaolajat. Ma már egyre több gyártó dönt úgy, hogy ezt a hozzávalót kihagyja az előállítás során és egy másik olajjal helyettesíti.
Mi az a pálmaolaj?
A pálmaolaj egy növényi eredetű olaj. A pálmaolajat, vagy más néven pálmazsírt az olajpálma húsos gyümölcséből sajtolják ki. Az élelmiszeriparban azért terjed el, mert nagyon olcsón előállítható és beszerezhető, és sokféleképpen felhasználható.
Olyannyira elterjedt, hogy a boltokban található élelmiszerek több mint felében megtalálható a pálmaolaj, legyen az
- csokoládé,
- csipsz,
- sampon,
- vagy fogkrém.
A sort pedig még sokáig sorolhatnánk.
Mi a baj a pálmaolajjal?
Egyre több terméken szerepel a pálmaolajmentes felirat. Ez nem is véletlen. Több szempont is van, ami miatt a fogyasztók kerülik a pálmaolajat, és a fenntarthatóságot szem előtt tartó gyártók is inkább más alternatívát használnak helyette.
Mi köze a pálmaolajnak az erdőirtásokhoz?
Maga a növény nem károsítja a környezetet és mivel nem parazitanövény, nem irtja ki az erdőket sem. Azonban a túlzott termesztése már igen. A pálmaolaj igénytelen növény, könnyű termeszteni – többek között ezért is terjedt el.
Azonban mivel világszerte folyamatosan növekvő igény van a pálmaolajra, ezért a termelő országok, például Malajzia, vagy Indonézia is egyre többet akar belőle előállítani.
Az olajpálma-földekhez viszont termőterületre van szükség, ezért erdőket, esőerdőket vágnak ki, hogy újabb és újabb olajpálma-ültetvényeket hozhassanak létre. Ezzel nemcsak a fákat irtják ki, hanem az ott élő állatok élőhelyét is teljesen eltüntetik. Ez az eljárás pedig a kihalás szélére sodorja azokat.
Tetézi a dolgot, hogy az erdőket a legtöbb esetben égetéssel irtják ki, ami még megterhelőbb a környezetre nézve.
Egészséges vagy nem?
A pálmaolaj esetében is igaz az, ami nagyon sok más élelmiszernél: nagy mennyiségben egészségtelen a szervezet számára. Azonban ez elkerülhetetlen, mivel ma már a boltban vásárolható termékek többségében megtalálható ez az alapanyag. Sok esetben pedig nem is tudjuk, hogy éppen pálmaolajat fogyasztunk.
Lássuk, hogy milyen hatással van a szervezetre, ha túlságosan nagy mennyiségben fogyasztjuk.
- Szív-és érrendszeri betegségek: a pálmaolaj gazdag telített zsírsavakban, ami összefüggésbe hozható a magas koleszterinszinttel és a szívbetegségekkel.
- Tápanyaghiány: a pálmaolaj nem tartalmaz olyan esszenciális tápanyagokat, mint például az omega-3 zsírsav, ezért kifejezetten egészségesnek sem mondható.
- Rákkeltő lehet: mivel a pálmaolaj a 2000-es évek után vált világszerte ismerté, ezért még több kutatásra van szükség, hogy felmérjék a nagymértékű fogyasztásának a hosszú távú következményeit. Azonban egyes kutatások szerint a pálmaolaj rákkeltő hatású is lehet.
Van benne pozitívum is
A pálmaolaj tehát nagy mennyiségben nem tesz jót a szervezetnek, azonban meg kell említenünk a pozitív tulajdonságait, mert olyan is van.
A pálmaolaj E-vitaminban gazdag. Ez a vitamin pedig köztudottan jót tesz a bőrnek.
Bár több a negatív, mint a pozitív hatása, mégis a legtöbb boltban vásárolt élelmiszerben megtalálható a pálmaolaj. Szerencsére ma már egyre több a pálmaolajmentes felirattal ellátott termék, így a vásárlók is könnyebben dönthetnek, hogy melyiket teszik a kosarukba.
Egészséges vagy nem?
Ahogy már említettük a pálmaolaj az élelmiszerek nagy részében megtalálhatóak. Ezt az összevetőt fel kell tüntetni a hozzávalók listájában is.
Sok esetben azonban nem pálmaolajként hivatkoznak rá, hanem például növényi olajként.
Vannak olyan esetek is, hogy bár pálmaolajat konkrétan nem tartalmaz a termék, azonban egyes hozzávalók már igen. Ez megnehezíti a vásárlók döntését.
Mit használunk helyette a Nick’s termékekben?
2018 ősze óta mi sem használunk pálmaolajat, helyette kizárólag olyan növényi olajokat, mint a shea, kókusz vagy a napraforgó.
Hiába próbál sok cég az RSPO tanúsítvánnyal védekezni, amikor szóba jön a pálmaolaj kérdés, de ettől még rengeteg esőerdő kerül kivágásra a mai napig, főleg Indonézia nagyobb területein, és Malajziában.
Mivel más növényi olajok kiváló alternatívát jelentenek a pálmaolajjal szemben, mind ízben és állagban, így mi inkább őket választottuk, hallgatva a vásárlói igényekre is. Így, ha szeretnél pálmaolajmentesen élni, akkor itt minden édességet megtalálsz, amelyeknél nem kell félned a hozzávalók listájában az apró betűs résztől.
Nézz szét a Nick’s termékei között és válogass a pálmaolajmentes finomságokból.